usg dla dzieci

Zupełnie bezbolesnym, szybkim, wiarygodnym, nieinwazyjnym badaniem, które można wykonywać nawet kilkakrotnie w niedużych odstępach czasu, jest USG dla dzieci. Ta nowoczesna technika powszechnie wykorzystywana przez różne dyscypliny medyczne jest obecnie jedną z kluczowych metod diagnostycznych. Bardzo często dzięki obrazowaniu ultrasonograficznemu możliwe okazuje się rozpoznanie choroby, a w konsekwencji podjęcie decyzji na temat sposobów leczenia i typów podejmowanych terapii.

Ultrasonografia opiera się na zjawisku odbijania fal akustycznych o częstotliwościach tak wysokich, że niesłyszalnych dla człowieka, W odróżnieniu od obrazowania rentgenowskiego badania USG dla dzieci są zupełnie nieszkodliwe i bezpieczne, a dodatkowo pozwalają dokładnie rozpoznać strukturę, położenie, wielkość poszczególnych narządów wewnętrznych. Odbite fale dźwiękowe w specjalistycznym urządzeniu przekształcane są w obraz, dzięki czemu możliwe jest obejrzenie niewidocznych organów w czasie rzeczywistym.

Aparat ultrasonograficzny składa się z sondy wytwarzającej, odbierającej i przekształcającej impulsy akustyczne w elektryczne oraz monitora, na którym widoczny jest obraz. Monitor umożliwia również zatrzymywanie obrazu, mierzenie poszczególnych narządów, głębokości ich położenia, a nawet drukowanie wyników badania.

W zależności od obszaru, który poddaje się obrazowaniu, stosuje się różne częstotliwości fal (dopasowując je do wieku pacjenta, położenia narządu, budowy ciała) oraz rodzaje głowic (sektorowe, liniowe, konweksowe).

Jak wygląda badanie USG dla dzieci w naszym centrum medycznym w Lublinie? Przed przystąpieniem do obrazowania należy odsłonić wskazany przez lekarza fragment ciała dziecka. Następnie specjalista smaruje tę część specjalnym żelem, który poprawia poślizg oraz przewodzenie fal i usuwa gromadzące się pod głowicą pęcherzyki powietrza zakłócające obraz. W trakcie badania sondę przesuwa się, by uzyskać jak najdokładniejszy wynik. Wydrukowany obraz wraz z opisem medycznym dołącza się do dokumentacji pacjenta.

Nad wykonywanym badaniem czuwają:

dr hab. n. med. Łukasz Matuszewski - ortopeda dzięcięcy, traumatolog, chirurg

dr n. med. Anna Wieczorkiewicz-Płaza - nefrolog dziecięcy

dr n. med Paweł Jakubowski - ortopeda dzięcięcy

Rejestracja

szybka i łatwa rejestracja online


REJESTRACJA ONLINE