choroby zakaźne

Choroby zakaźne to nieunikniony punkt w kalendarzu każdego rodzica. Ważne, aby mieć świadomość ich występowania i reagować najszybciej jak jest to możliwe, gdy zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy. Na szczęście mali pacjenci przechodzą choroby zakaźne łagodniej niż dorośli, dlatego nie należy się ich bać, co jednak nie oznacza, że można je bagatelizować. Choroby zakaźne jak sama nazwa wskazuje przenoszą się szybko i niczym kostka domina powodują lawinę zakażeń. Dlatego jeśli jedno dziecko w przedszkolu jest chore, to najprawdopodobniej niedługo Twoje też będzie.

Do najpopularniejszych chorób zakaźnych należą:

- ODRA – choroba wirusowa, która przenoszona jest drogą kropelkową. Przez pierwsze dwa tygodnie od zakażenia chory nie wykazuje żadnych objawów. Największą tendencję do zarażania zauważa się 5 dni przed pojawieniem się wysypki i 4 dni po jej wystąpieniu.
Jak się objawia?
Chorobie towarzyszy gorączka, światłowstręt, katar, kaszel i ból gardła. Na skórze pojawiają się plamy. Najpierw za uszami, następnie rozlewają się po twarzy i reszcie ciała. Najczęściej po 4 – 5 dniach od pojawienia się wysypki pacjent wraca do zdrowia.

- RÓŻYCZKA – zakażenie następuje drogą kropelkową. Okres rozwijania się do pierwszej wysypki to zazwyczaj 2 – 3 tygodnie. Chory zaraża na 7 dni przed wystąpieniem wysypki i nawet 14 dni po.
Jak się objawia?
Dziecko gorączkuje, ma powiększone węzły chłonne i grudkową wysypkę na skórze.
Różyczka jest niebezpieczną choroba dla kobiet w ciaży, gdyż może spowodować uszkodzenie płodu i wywołać wady rozwojowe, dlatego odbycie jej w wieku dziecięcym jest wręcz wskazane.

- OSPA WIETRZNA – wirus przenosi się drogą kropelkową. Jak w przypadku wszystkich wyżej wymienionych chorób wystarczy krótki kontakt z osobą chorą, aby zostać zakażonym.
Jak się objawia?
Dziecko gorączkuje, a na jego ciele pojawią się charakterystyczna wysypka. Chory przestaje zarażać dopiero wówczas kiedy pęcherzyki przyschną i odpadną czyli po około 2 – 4 tygodniach. Bardzo ważne, aby dziecko unikało drapania miejsc pokrytych wysypką, gdyż choroba może pozostawić blizny. W przypadku zauważenia którychkolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

W naszym centrum przyjmują:

lek. med. Jolanta Sawicka - pediatra, specjalista chorób zakaźnych

Rejestracja

szybka i łatwa rejestracja online