lakierowanie

Czym jest lakierowanie zębów?
Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu szkliwa preparatem zawierającym związki fluoru. Lakierowanie bywa nazywane fluoryzacją.
Zabieg lakierowania polega na dostarczeniu zębom fluoru w wyższej dawce niż podczas szczotkowania. Po co zębom fluor? Jest on niezwykle istotnym pierwiastkiem odpowiadającym za zdrowe i mocne zęby. Ogranicza bakteriom wytwarzanie kwasów osłabiających szkliwo, a tym samym pomaga zapobiegać próchnicy. Fluor zawierają oczywiście pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, możemy go też dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Zazwyczaj jednak są to ilości niewystarczające i nasze zęby potrzebują więcej fluoru. I wtedy poleca się lakierowanie zębów u stomatologa. Zabieg nie jest skomplikowany – polega na nałożeniu na powierzchni zębów specjalnego lakieru. Następnie lakier ten zasycha i stopniowo uwalnia znajdujący się w nim fluor. Dentyści zalecają wykonywanie tego zabiegu 2-4 razy do roku. Przy regularnym lakierowaniu próchnica zmniejsza się nawet o 40%.

Kiedy warto lakierować zęby?
Do lakierowania zębów istnieje kilka wskazań. Warto zaznaczyć, że lakierowanie można wykonywać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. U dzieci jednak nakłada się lekko żółtawy lakier całkowicie bezpieczny nawet w przypadku połknięcia niewielkiej ilości substancji. Dorosłym natomiast aplikuje się lakier bezbarwny, aby uniknąć efektu pożółkłych zębów. Najczęściej dentysta zaleca lakierowanie zębów przy wysokim ryzyku próchnicy u dzieci powyżej 6 lat. Specjalny ochronny lakier zakłada się też u osób noszących aparat ortodontyczny lub protezę. Wskazaniem do zabiegu są również odsłonięte szyjki zębowe, kserostomia (suchość w ustach), przyjmowane leki ograniczające pracę ślinianek oraz radioterapia głowy lub szyi. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym warto zapytać o radę swojego lekarza, który określi, czy nasze zęby są w grupie ryzyka.

Lakowanie a lakierowanie zębów
Wiele osób myli lakowanie z lakierowaniem, a tak naprawdę są to dwa zupełnie inne zabiegi. Lakowanie bowiem uszczelnia zęby przy użycia specjalnego laku do bruzd na zębach, które mogą w przyszłości przerodzić się w próchnicę. Zabieg ten zabezpiecza stałe i mleczne zęby trzonowe i przedtrzonowe. Lakierowanie zębów, jak już wspomnieliśmy, chroni natomiast wszystkie zęby.


REJESTRACJA ONLINE