laryngologia

Laryngologia zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób narządów w obrębie głowy i szyi, czyli: uszu, nosa, zatok, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, tchawicy, a także zaburzeniami dotyczącymi zmysłów, takich jak: zmysł słuchu, smaku, węchu, równowagi. Schorzeniami i dolegliwościami tego typu u osób małoletnich, które nie ukończyły 18. roku życia, zajmuje się laryngolog dziecięcy.

Specjalista tej dziedziny zazwyczaj prowadzi praktykę zabiegową, która wymusza korzystanie z różnego rodzaju sprzętów służących diagnostyce, badaniom i leczeniu. Oczywiście stosuje też metody takie jak wywiad i obserwacja. W większości wypadków specjalistyczne aparaty i urządzenia znajdują się bezpośrednio w gabinecie lekarskim, więc badania mogą być wykonywane na miejscu, bez konieczności udawania się do szpitala.

Podstawowym przyrządem służącym ocenie budowy ucha jest otoskop. Ponadto w czasie wizyty laryngolog dziecięcy może również używać mikroskopu, endoskopu lub innego sprzętu optycznego pozwalającego na przyjrzenie się wewnętrznym strukturom uszu, jamy nosowej. Słuch odbiorczy mierzy się audiometrami. Diagnozę dotyczącą chorych zatok pozwala postawić z reguły obrazowanie metodą tomografii komputerowej lub radiologiczną. Obserwacje w obrębie tchawicy i krtani wykonuje się natomiast za pomocą laryngoskopu lub bronchoskopu.

Laryngolog dziecięcy zajmuje się leczeniem zapaleń uszu, gardła, krtani nieżytów nosa, udrażnianiem zatok przynosowych. Warto udać się do niego, gdy nasza pociecha ma problemy z oddychaniem przez nos, połykaniem pokarmów, chrapaniem, długotrwale utrzymującą się chrypką, częstymi krwotokami z nosa, polipami w jamie nosowej, gromadzeniem się nadmiernej ilości woskowiny w uszach, zaburzeniami równowagi. W razie konieczności lekarz tej specjalności wykonuje drobne zabiegi chirurgiczne w obrębie błony bębenkowej czy migdałków podniebiennych.

Z małym pacjentem należy udać się do laryngologa dziecięcego, jeśli pociecha cierpi z powodu problemów ze słuchem, głosem, bólów gardła, jamy ustnej, uszu. Przed wizytą dobrze porozmawiać z dzieckiem o tym, w jakim celu idziemy do specjalisty i na czym mogą polegać ewentualne badania (że pan zajrzy do uszka, noska). Pamiętajmy, by wcześniej nie podawać maluchowi mocno barwiących napojów i potraw (soków, owoców, słodyczy).

W naszym centrum przyjmują:

dr n. med. Izabela Szlązak - specjalista audiologii i foniatrii, laryngolog

 

Rejestracja

szybka i łatwa rejestracja online