USG przezciemiączkowe w CM Tulipan Lublin

USG przezciemiączkowe jest jedynym obrazowaniem tego typu wykonywanym w obrębie głowy. Można je przeprowadzać wyłącznie u małych dzieci, gdyż tylko w ich przypadku kości czaszki nie są do końca zrośnięte. Dzięki tamu fale ultrasonograficzne mogą swobodnie przepływać, dając obraz struktur wewnętrznych.

Czaszka noworodka nie jest w pełni wykształcona, dojrzała, zwarta i jednorodna tak jak czaszka człowieka dorosłego. Jej kości nie są ze sobą zrośnięte, w związku z czym na głowie dziecka można odnaleźć delikatne, miękkie fragmenty, czyli ciemiączka. Są to błoniaste struktury, których zarastanie i twardnienie kończy się około 18. miesiąca życia. Ciemiączek jest 6, największe przednie znajduje się na czubku głowy u styku kości czołowych. Ma kształt rombu i zazwyczaj na początku mierzy 1,5 cm x 1,5 cm. To właśnie poprzez to ciemię wykonuje się badanie ultrasonograficzne.

W wielu szpitalach w Polsce USG przezciemiączkowe wykonuje się niedługo po urodzeniu w ramach profilaktyki wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Przeprowadzenia takiego badania zaleca się bezwzględnie w przypadku podejrzenia wszelkiego rodzaju problemów neurologicznych, zmian w mózgu, wodogłowia. Poddaje się mu również noworodki, u których mogło dojść do niedotlenienia w okresie ciąży lub porodu, krwawienia śródczaszkowego, a także wcześniaki oraz maluchy ze szczególnie małą lub dużą masą urodzeniową. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest też uraz głowy, twarde lub wystające ciemiączko oraz podejrzanie szybko powiększający się rozmiar głowy dziecka.

USG przezciemiączkowe jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Co więcej, dziecka nie trzeba w żaden szczególny sposób przygotowywać do tego badania. Układa się je zazwyczaj na plecach lub brzuchu (rodzic może cały czas towarzyszyć maluchowi). Następnie lekarz nakłada na czubek główki niemowlęcia specjalny żel i przykłada głowicę aparatu do ciemiączka przedniego, a następnie delikatnie ją przesuwa, by dokładnie obejrzeć anatomiczne struktury mózgu i orientacyjnie oszacować ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Badanie zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut.

Nad wykonywanym badaniem czuwają:

dr hab. n. med. Łukasz Matuszewski - ortopeda dzięcięcy, traumatolog, chirurg

dr n. med. Zbigniew Kiełbasa - ortopeda dziecięcy

dr n. med. Anna Wieczorkiewicz-Płaza - nefrolog dziecięcy

lek. med. Magdalena Kunach - badania USG

Rejestracja

szybka i łatwa rejestracja online

[bookly-form category_id="18" hide="categories,date,week_days,time_range"]

REJESTRACJA ONLINE